Głównym obszarem pracy kardiologów weterynaryjnych są choroby serca psów, kotów i koni.Wśród małych zwierząt 11% wszystkich prezentowanych pacjentów wykazuje choroby serca.
Chodzi tu przede wszystkim o choroby nabyte, które w wypadku małych psich ras występują w formie zdegenerowanych chorób przedsionków, natomiast u dużych ras psów głównie w formie chorób mięśnia sercowego.Koty skłaniają się jednocześnie do kardiomiopatii, jednakże tu występuje częściej hipertroficzna forma, także wskutek zdiagnozowanych w ostatnich latach nadfunkcji gruczołów tarczycy.Wcześniej występujące choroby mięśnia sercowego związane z karmieniem (przede wszystkim rozszerzone kardiomiopatie w przypadku określonych ras kotów i psów) następują już tylko rzadko wskutek szerokiego zastosowania przemysłowego gotowego pożywienia.W południowych stanach USA i na obszarze Morza Śródziemnego dużą rolę odgrywa dirofilarioza. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/KardiologPrzed wizytą u kardiologa warto pamiętać o zaleceniach lekarza i odpowiednio przygotować się do badania. W systemie leczniczym w Polsce nie ma możliwości pójścia do kardiologa po prostu ot tak, ?z ulicy?. Wizyta jest poprzedzona konsultacją z lekarzem rodzinnym (pierwszego kontaktu), który to po analizie stanu zdrowia pacjenta może wypisać stosowne skierowanie.O czym warto wiedzieć przed wizytą u kardiologa?
Kardiolog, a więc lekarz od chorób między innymi serca, to lekarz, który w swojej specjalizacji nie ma sobie równych.
Jeśli mamy mieć przeprowadzane przez kardiologa jakieś badanie, to warto odpowiednio się do niego przygotować stosując się krok po kroku do zaleceń lekarza. .